Dharamshala, 2000 metrelerde kurulu, Hindistan’ın kuzeyinde, Tibet sınırına yakın bir dağ şehri. Burayı özel kılan ise, Dalai Lama’nın evi olması.

Dharamshala otobüs garajına kadar saatler süren yolculuğumuzdan sonra, çıkmamız gereken uzunca bir yol daha olduğunu, kalacağımız Yoga Evi’nin sahibini aradıktan sonra öğrendik. Sonradan yakın arkadaş olduğumuz Ram, bizi otogardan alacağını yazmıştı, lakin gelen giden yoktu. Tekrar aradığımızda bizi McLeod Ganj’ın otogarında beklediğini, bizimse henüz şehir merkezinde olduğumuzu, taksi tutarak McLeod Ganj’a çıkmaktan başka şansımız olmadığını söyledi.

Dediğini yaptık. Bulunduğumuz yerden McLeod Ganj 4 kilometre filan mesafedeydi. Tabii yatayda. Dikeyde ise McLeod Ganj, şehir merkezinden 800 metre daha yukarıda kurulu, rengarenk bir dağ kasabasıydı. dsc_0003_genis

Tibet’liler renkleri gerçekten çok güzel kullanıyor. Kıyafetleri, kumaşları, evleri… Öyle bir renk ahengi içerisine giriyorsunuz ki, zaten yükselen rakımla dönmeye başlayan kafanız bambaşka çalışmaya, görmeye, düşünmeye başlıyor.

Sonunda Ram’ın Yoga Evi’ni bulduk. Şansımıza öyle de güzel bir yerdeydi ki, odanın balkonuna çıktığımızda tam karşıda, bizimle aynı kottaki Dalai Lama’nın yeşillikler arasındaki evini görüyorduk.

dsc_4011

Bu kareyi de odadan çektim. Şu yeşil tepedeki yeşil çatılı yer, Dalai Lama’nın evi. Zamanının çoğunu çeşitli ziyaretlerle geçiren Lama, evi McLeod Ganj’a çok sık gelmiyormuş. Ve ve veeeee bizden bir gün önce O da evine gelmiş! Dahası, önümüzdeki 4 gün boyunca her sabah 8:30 – 11:30 arası evinin altındaki tapınakta söyleşiler yapacakmış. Dünyanın dört bir yanından takipçileri, keşişler, genç – yaşlı, kadın – erkek, herkes bu tarihleri önceden ayarlayıp McLeod Ganj’a gelmiş. Şans! (Ganeja yine yanımızda 🙂 )

Böyle olunca, sabah aktivitesi olarak düşündüğümüz yoga sınıflarının yerini Dalai Lama söyleşileri aldı ve yoga için öğleden sonraki programları tercih ettik.

Ufak bir sorun, Dalai Lama’nın söyleşilerinde, tapınaktan içeri herhangi bir telefon, ses ya da görüntü kayıt cihazı getirmek yasaktı. Dolayısıyla, sabahları yanımıza kamera ve telefon almadan yollara düştüğümüz için Dharamshala’daki renkli görüntüleri sadece belleklerimize kaydetmekle yetindik. Yalnız ilk günün merakıyla sokaklardan aldığımız bir iki görüntüyü iliştireyim şuraya, fikir versin hiç olmazsa…

 

dsc_4005Bu gördüğünüz dua çarkları, seyahatimizin geri kalanında pek çok yerde karşımıza çıktı. Metalden, ahşaptan, bakırdan… İrili ufaklı… Saat yönünde yürürken elinizle döndürüyorsunuz ve bu sayede çarkların üzerinde yazan dualar rüzgârla birlikte evrene karışıyor ve çeviren kişinin duası da kabul oluyor. En azından Hindular ve Budistler öyle olacağına inanıyor. 🙂 Denemesi bedava!

Kaldığımız Yoga Evinde, Avrupa ve Amerika’dan güzel insanlarla tanıştık. İsmini unuttuğum Amerika’lı bir adam, fırsat bulursak bir ara Dharamkot’a da çıkmamızı önerdi. Tuktuk ile 20 dakikada çıkılan, 2 kilometre mesafedeki bir diğer Himalaya köyü Dharamkot, hippilerin tercih ettiği ve rahat rahat “takıldığı” bir yer olmasıyla biliniyor. Trip Advisor’u açtığınızda da görüyorsunuz ki, tam da o bahsettiğim kafadaki insanları bulabileceğiniz zaten bir iki yer var.

Dharamshala’da kaldığımız dört – beş günün ikisinde, gün batımından önce Dharamkot’a çıktık. Bahsedilen yerlerden biri de hemen önümüze çıktı. Morgan’s Place, vadiye hakim bir düzlükte kurulu, Hanzel ve Gratel’deki pasta ve çöreklerden yapılmış eve benziyordu (bilemem tabii siz nasıl hayal ettiniz o masaldaki evi ama benimki tam da bu fotoğraftaki Morgan’ın yeri gibiydi).

Şaşılacak derecede lezzetli taş fırın pizzaları, manzarası, müzikleri, hoş sohbeti ile Morgan bizi bizden aldı.

Dharamshala’daki günlerimiz güzel sohbetler, yoga dersleri, Dalai Lama söyleşileri eşliğinde, rengârenk geçip gitti ve bir akşam üstü Haridwar otobüsüyle bu muhteşem kasabadan ayrıldık.

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s